رپورتاژ

اسمبل سیستم رندرینگ برای طراحی 3 بعدی

وقتی از سیستم‌تان پول درمی‌آورید، کیفیت کاری که ارائه می‌دهید وابسته به قدرت سیستمی است که می‌بندید. در حوزه طراحی سه بعدی و رندرینگ، توان سیستم بیش از دیگر حوزه‌ها بر روی کاربر و روند کار او تاثیر می‌گذارد و ازآنجاکه کیس‌های رندرینگ از گران‌ترین سیستم‌های طراحی و مهندسی به‌شمار می‌روند، انتخاب آگاهانه تک‌به‌تک قطعات و مدیریت هزینه اسمبل کیس بسیار ضروری است.

از سوی دیگر، خرید سیستم‌های تخصصی مثل کامپیوتر گیمینگ یا رندرینگ برای ما هر روز سخت‌تر از روز قبل می‌شود پس باید زمان خرید موضوع بهره‌وری، استفاده امروز و نیازهای فردا را لحاظ کنیم تا میزان ضرر به حداقل برسد. در ادامه برای شمایی که قصد اسمبل سیستم رندرینگ برای طراحی 3 بعدی دارید، نکات مفیدی آماده کردیم که قطعا به کارتان می‌آید؛ تا انتها همراه ما باشید. 😉

رندرینگ و سیستمی که می‌طلبد!

اصطلاح رندرینگ (Rendering) را در حوزه‌های مهندسی و طراحی و تدوین زیاد می‌شنوید که به معنای ارائه ماشینی تصاویر است. در فرآیند رندرینگ، تصاویر را مطابق مدل‌های محاسباتیِ از پیش تعریف شده تولید کرده و خروجی را روی مانیتور به نمایش درمی‌آورند. آنچه پس از رندرینگ بر صفحه نمایشگر به‌عنوان نمونه یا خروجی نهایی دیده می‌شود، نتیجه تبدیل عناصر تک ‌بعدی به تصاویر دو یا سه‌ بعدی است.

غالب نرم‌افزارهای حوزه معماری، مهندسی، تبلیغات، طراحی و تدوین برای ارائه نتیجه کار نیاز به دریافت خروجی طی عملیاتی دارند که رندرگیری خوانده می‌شود و منابع بسیار بالایی از سیستم برداشت می‌کند. از نرم‌افزارهای طراحی دو بعدی چون فتوشاپ و illustrator و coreldraw گرفته تا نرم‌افزارهای سه بعدی چون اتوکد و maya ،همگی به اسمبل سیستمی قدرتمند برای رندرینگ وابسته هستند.

قطعات سخت‌افزاری در یک سیستم رندرینگ با احتیاط کنار هم چیده می‌شوند چراکه کارِ رندرگیری سه بعدی فرآیندی سنگین و پرهزینه از نظر منابع سیستمی است. چنین سیستمی نه‌تنها باید از نظر پردازنده گرافیکی به‌روز و توانمند باشد، که باید به منابع ذخیره‌سازی کافی نیز مجهز شده باشد.

سیستم رندرینگ
سیستم رندرینگ

رندرگیری در یک سیستم ضعیف به‌کندی صورت می‌گیرد که با ارتقاء سیستم یا اسمبل سیستم مخصوص رندرینگ می‌توان این زمان را به شکل محسوسی کاهش داد. برخلاف رابطه گیمر و سیستم‌ گیمینگ که با  خروجی پس از رندرگیری در ارتباط هستند، طراح یا مهندسی که قصد گرفتن رندر از پروژه خود را دارد، به سیستمی قدرتمندتر با ویژگی‌های سخت‌افزاری به‌روزتر نیاز دارد تا خروجی بی‌نقصی از کار خود را در پیش چشم مخاطب قرار دارد.

در مجموع برای کار با نسخه به‌روز نرم‌افزارهایی با خروجی سه بعدی، به سیستمی نیاز دارید که بتواند در کم‌ترین زمان ممکن خروجی باکیفیتی به شما تحویل دهد. در ادامه با نکات و ویژگی‌های ضروری برای قطعات داخلی یک کیس اسمبل شده مخصوص طراحی 3 بعدی آشنا می‌شوید.

سیستم رندرینگ برای طراحی سه بعدی چه ویژگی‌هایی دارد؟

همان‌گونه که هر تخصصی به ابزارهای خاص خود وابسته است، یک سیستم رندرگیری طراحی سه بعدی هم می‌طلبد که از مجموعه قطعاتی با ویژگی‌های خاص تشکیل شود. بسته به اینکه کیس کامپیوتر برای چه کاربردی و با چه بودجه‌ای اسمبل خواهد شد، قطعات آن چیده شده و مختصات خاص خود را پیدا می‌کنند.

در سیستم‌های رندرگیری برای طراحی سه بعدی که حساسیت بیش از سایر زمینه‌ها است، قطعات باید با موشکافی انتخاب شده و توسط یک متخصص اسمبل شوند؛ به چنین متخصصی “اسمبلر می‌گویند. همچنین نیاز است که رابطه و هماهنگی قطعات سخت‌افزاری با یکدیگر مورد تست و بررسی قرار گیرد تا پس از بستن کیس رندرینگ کاربر را با چالش مواجه نکنند.

در ادامه به بررسی ویژگی‌های مهم و قابل تامل در بحث اسمبل سیستم رندرگیری طراحی سه بعدی پرداختیم و تلاش کردیم این عناصر را متناسب با استانداردهای سال 2023 محک بزنیم.

سیستم رندرینگ برای طراحی سه بعدی چه ویژگی‌هایی دارد؟
سیستم رندرینگ برای طراحی سه بعدی چه ویژگی‌هایی دارد؟

گرافیک کارت

در اسمبل سیستم رندرینگ برای طراحی سه بعدی بخش قابل توجهی از بارِ عملیاتی بر روی کارت گرافیک است به همین دلیل کارت گرافیک در سیستم رندرینگ بخش بزرگی از بودجه اسمبل سیستم را نیز به خود اختصاص می‌دهد. هنگام خرید گرافیک کارت برای سیستم رندرینگ در کنار سال تولید، قدرت پردازنده و سرعت آن به سری کارت گرافیک هم توجه کنید چراکه برخی شرکت‌ها کارت‌های گرافیک تولیدی‌شان را در دسته‌های ویژه‌ای برای رندرینگ عرضه می‌کنند. به عنوان مثال برای سیستم های رندرینگ شرکت انویدیا سری Quadro را عرضه کرده که قیمت های به نسبت بالایی دارند. و یا در سری amd نیز سری کارت گرافیک های fire pro  معرفی شده اند. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که هر دو این سری ها در ایران به سختی و با قیمت های نجومی پیدا می شوند و صرفه خرید ندارند.

سی پی یو

بعد از کارت گرافیک، این cpu یا پردازنده مرکزی است که بار اصلی فرآیند رندرگیری را در یک سیستم اسمبل شده مخصوص طراحی سه بعدی به دوش دارد. سی پی یوِ مخصوص رندرینگ باید ویژه اجرای عملیات سنگین و اورکلاک انتخاب شود و به پاور و سیستم کولینگ قدرتمندی مجهز شده باشد.

حافظه

چه کیس رندرینگ را برای کارهای مهندسی و معماری بخواهید و چه برای پروژه‌های گرافیکی سه بعدی، برای ذخیره و نگهداری داده‌ها به یک رم و حافظه ذخیره سازی با ظرفیت و سرعت قابل توجه نیاز دارید. برخلاف سیستم‌های گیمینگ که حافظه رم 16 و 32 را برای آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم، دسترسی به حافظه 64 گیگ را در هنگام اسمبل سیستم رندرینگ طراحی 3 بعدی از نوع بالا رده ضروری می‌دانیم. دیگر اینکه در کنار حجم به کیفیت، برند رم و سری آن نیز توجه کنید. برای عملیات رندرینگ به رم نسل جدید از نوع DDR4 و یا حتی DDR5 نیاز دارید.

هنگام اسمبل کیس رندرینگ علاوه‌ بر حافظه رم به حافظه داخلی نیاز دارید که از نوع SSD و M2 NVMe باشد تا سرعت محاسبات و اجرای فرامین سیستمی و اجرای سیستم عامل را بالاتر ببرد.

مادربرد

ازآنجا که برای اسمبل یک سیستم رندرینگ به حافظه ذخیره سازی بالا و قطعات زیادی نیاز داریم، مادربرد سیستم رندرینگ باید اسلات‌های کافی برای اتصال هاردها و رم‌ها را داشته باشد. چنین مادربردی باید بتواند از چند حافظه M2 ساپورت کرده و اسلات‌های USB زیادی هم داشته باشد.

محفظه کیس

زیبایی کیس رندرینگ مهم است خصوصا برای طراحان این مسئله می‌تواند اولویت زیادی داشته باشد. علاوه بر زیبایی، محفظه کیس رندرینگ باید فضای کافی داشته باشد تا کاربر بتواند قطعات را در آن به راحتی جا داده و کابل‌ها را مدیریت کند و در آینده امکان ارتقای سیستم نیز وجود داشته باشد. گرچه وزن کامپیوتر رندرینگ اهمیت بالایی ندارد اما وزن پایین کیس هم می‌تواند مزیت خوبی باشد.

در مجموع بهتر است محفظه کیس را غول مرحله آخر درنظر بگیریم و در مرحله آخر نوع و ظاهر آن را انتخاب کنیم تا با قطعاتی که مخصوص اسمبل کیس گیمینگ طراحی سه بعدی خریداری شده، تناسب کافی داشته باشد.

محفظه کیس گیمینگ
محفظه کیس گیمینگ

برای اسمبل سیستم رندرینگ سه بعدی از کی کمک بگیریم؟

اگر تصمیم به خرید سیستم رندرینگ آماده یا اسمبل سیستم رندرینگ برای طراحی 3 بعدی دارید، شرکت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی خوبی در این زمینه خدمات سفارشی ارائه می‌کنند. دیجی‌بینو یکی از این فروشگاه‌های اینترنتی است که در آن به مجموعه بزرگی از سیستم‌های کامپیوتری آماده و لوازم جانبی سیستمی دسترسی دارید.

همچنین در دیجی‌بینو می‌توانید از مشاوره رایگان تیمی متخصص در زمینه اسمبلینگ بهره برده و با آگاهی بیشتر سیستم رندرینگ سفارشی خود را خریداری کنید. برای ارتباط با این مجموعه به آدرس اینترنتی www.DigiBino.com مراجعه کرده و یا با شماره‌ 3254 8894 021 تماس بگیرید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا