جهان

رایزنی علی‌اف و ماکرون درباره گذرگاه لاچین

به نقل از خبرگزاری آناتولی، پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد که الهام علی اف با امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

بر این اساس طرفین، در مورد اعتراض سازمان‌های مردم نهاد جمهوری آذربایجان به نحوه فعالیت معادن در کریدور لاچین بحث و گفتگو کردند.

بررسی روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان و نیز وضعیت جاده شهر خان کندی در منطقه لاچین یکی دیگر از محورهای تماس تلفنی ماکرون با علی اف اعلام شد.

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان همچنین ادعا کرد که ارمنستان ۸ روستای متعلق به این کشور را در اختیار دارد.

ماکرون نیز در سخنانی اعلام کرد که کشورش آماده حمایت از عادی سازی روابط میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان و ادامه مذاکرات توافقنامه صلح است.

این در حالیست که وزاری خارجه روسیه و جمهوری آذربایجان پنجشنبه هفته پیش مکالمه تلفنی داشته و نسبت به تصمیم ارمنستان درباره خودداری از شرکت در مذاکرات سه جانبه برای دستیابی به توافق صلح بین ایروان و باکو، ابراز تأسف کردند.

قرار بود این نشست ۲۳ دسامبر (دیروز، دوم دی ماه) در مسکو برگزار شود. ۳ روز قبل گزارش شد که ارمنستان به دلیل شرایط جاری در کریدور لاچین، درخواست کرده تا نشست مذکور به تعویق بیفتد.

پس از جنگ ۴۴ روزه بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ، دو کشور با میانجی‌گری روسیه توافق آتش‌بس را امضا کردند. بر اساس این توافق‌نامه سه‌جانبه، کنترل شهر لاچین به جمهوری آذربایجان واگذار شده است. شهر لاچین و مناطق و روستاهای پیرامون آن در سال ۱۹۲۲ به کنترل ارمنستان درآمد و دولت آذربایجان در سال‌های اخیر خواستار خروج نیروهای ارمنستان از این منطقه شده بود.

310310

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا