سیاسی

سفیر فرانسه را اخراج کنید

اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی کشور در محکومیت اهانت‌ چندباره نشریه شارلی ابدو به مقدسات مسلمانان؛ اعتراض خود را طی نامه‌ای به امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشور اعلام کرده و خواستار ابطال استوارنامه و اخراج سفیر فرانسه از ایران شدند.

 

به گزارش ایسنا، متن این نامه به شرح زیر است:

 

‌الَّذِینَ کَفَرُوا وَ صَدُّوا عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ أَضَلَّ أَعْمالَهُمْ(سوره مبارکه محمد/آیه ۱)

خداوند، اعمال آنان‌که کفر ورزیدند و[مردم را] از راه خدا باز داشتند باطل و تباه ساخت

 

‌جناب آقای دکتر حسین امیرعبداللهیان

وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

 

سلام‌علیکم

 

با عنایت به سابقه سیاه نشریه شارلی ابدو در اهانت به مقدسات حدود ۲ میلیارد مسلمان سراسر جهان و آگاهی دولت فرانسه نسبت به جریحه‌دار شدن افکار عمومی جهان اسلام بعد از این اهانت‌های مکرر، از مجموعه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توقع داریم به‌هیچ عنوان بهانه نخ‌نما شده عدم ارتباط دولت فرانسه با این نشریه موهن را نپذیرفته و به شدیدترین وجه نسبت به توهین جدید و مورد حمایت الیزه علیه مقدسات مردم ایران و مسلمانان دیگرکشورهای جهان اقدام کند.

 

جوابیه دولت فرانسه به اعتراض رسمی جمهوری اسلامی ایران، نه تنها نشانی از عذرخواهی و پشیمانی نداشت، بلکه گستاخی و وقاحت حداکثری دولتی را نشان داد که کم‌تر از دو ماه قبل هم با برگزاری دیداری خصوصی میان بالاترین مقام سیاسی فرانسه و عناصر شناخته‌شده ضدایرانی، رویکرد خصمانه خود درقبال مردم ایران را به شفاف‌ترین شیوه اثبات کرد. حمایت اخیر دولتی با این سابقه از نشریه موهن، نشان داد آن‌ها به‌هیچ‌وجه قصد اصلاح رویه کینه‌توزانه خود در قبال افکار عمومی جمهوری اسلامی ایران را ندارد.

 

حداقلی‌ترین خواسته دانشجویان ایرانی از دستگاه دیپلماسی برای واکنش به این سوءاستفاده مهوع دولت فرانسه از اصل آزادی بیان و مواجهه دوگانه مقامات پاریس با آن، ابطال استوارنامه و اخراج سفیر این کشور، آقای نیکولارش از خاک جمهوری اسلامی ایران، آن هم در سریع‌ترین زمان ممکن است.

‌باور داریم هرگونه مماشات با این هتاکی سیستماتیک و تحت حمایت دولت فرانسه علیه مقدسات مردم ایران و مسلمانان دیگر کشورها، توهین‌کنندگان را نسبت به تحریک احساسات مسلمانان و دیگر آزادگان سراسر جهان جری‌تر خواهد کرد.

 

علاوه بر آن، عدم پاسخ مناسب دستگاه دیپلماسی به دولت فرانسه را، عاملی برای شکل‌گیری اقدامات خودجوش احتمالی دانشجویان و سایر اقشار ایرانی مقابل این هتاکی می‌دانیم.

 

از شما انتظار داریم دهن‌کجی‌های سیستماتیک دولت فرانسه به مقدسات را، با برخوردی قاطع و به‌خاطرماندنی پاسخ داده و هتاکان وابسته به دولت‌هایی که قرن‌هاست تخصصشان نقض گسترده حقوق بشر است را با اقدام قاطع خود، پشیمان‌ سازید.

 

در پایان ضمن همدردی با آن دسته از مردم معترض فرانسوی که طی سال‌های اخیر، بینایی خود را در نتیجه استفاده پلیس این کشور از سلاح مخوف فلش‌بال در سرکوب اعتراضات سراسری از دست داده‌اند، از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توقع داریم برای احقاق حقوق بدیهی مردم فرانسه، از دولت این کشور مطالبه کنند، در راستای صیانت از «اصل آزادی بیان»، به دانشگاه‌ها، محافل نخبگانی و گروه‌های مردم‌نهاد مقیم این کشور مجوز دهد تا در نشست‌هایی آزاد، موضوعاتی همچون «آپارتاید رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین» یا «حقیقت ماجرای هولوکاست» مورد بررسی نخبگان فرانسوی قرار گیرد تا ادعای الیزه درباره میزان حکمفرمایی «آزادی بیان» در این کشور از سوی محافل دانشگاهی صحت‌سنجی شود.

 

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان (دفتر تحکیم وحدت)

 

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل

 

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور

 

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

 

منبع خبرگزاری ایسنا

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا