پزشکی

عکس |‌ «چشم‌قرمزها» افسانه‌ نیستند!

عکس |‌ «چشم‌قرمزها» افسانه‌ نیستند!

چشم انسان می تواند رنگ های متنوعی داشته باشد و برخی از آنها بسیار کمیاب تر از بقیه هستند. برخلاف تصور رایج، همیشه نمی توان رنگ چشم نوزاد را فقط بر اساس رنگ چشم والدین پیش بینی کرد. یک فرآیند پیچیده در پشت چشم هایی که به ارث برده ایم وجود دارد و می تواند به نتایج بسیار غیرعادی منجر شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در حالی که مردمک وسط چشم ما تقریباً همیشه سیاه است، حلقه رنگی اطراف آن که عنبیه نامیده می‌شود، ممکن است از هر رنگی باشد. رایج ترین رنگ عنبیه قهوه‌ای است. این بدان معناست که افراد روی زمین بیش از هر رنگ دیگری چشمان قهوه ای دارند. اما نادرترین رنگ چشم چیست؟

سبز به عنوان نادرترین رنگ چشم در جهان گزارش شده است. یک نظرسنجی آکادمی چشم پزشکی آمریکا در سال 2014 نشان داد که فقط 9 درصد از مردم چشمان سبز دارند، در حالی که 45 درصد چشمان قهوه ای، 18 درصد چشم های فندقی و 27 درصد چشمان آبی دارند. با این حال، 1 درصد از افراد در آن نظرسنجی گفتند که رنگ چشم آنها قهوه‌ای، آبی، فندقی یا سبز نیست.

بیماری آلبینیسم هنوز نادرترین است، وضعیتی که تخمین زده می شود از هر 20 هزار نفر 1 نفر را تحت تاثیر قرار دهد که می تواند به افراد رنگ چشم قرمز یا صورتی بدهد. در این موارد عنبیه شفاف است، اما رگ‌های خونی داخل چشم به آن‌ها ظاهر صورتی یا قرمز می‌دهند.

عکس |‌ رنگ چشم این افراد قرمز است!

افرادی که به بیماری نادر دیگری به نام هتروکرومی مبتلا هستند، می توانند چشم هایی با رنگ های متفاوت داشته باشند. به عنوان مثال، آنها ممکن است یک چشم قهوه ای و یک چشم آبی داشته باشند. این عارضه همچنین می تواند باعث شود که دو رنگ مجزا در یک چشم ظاهر شوند که بخشی از عنبیه یک رنگ و بقیه رنگ دیگری دارند.

عکس |‌ رنگ چشم این افراد قرمز است!

اکثر افراد مبتلا به هتروکرومی با آن به دنیا می آیند و هیچ مشکل سلامت یا مشکل دیگری با چشم خود تجربه نمی کنند. با این حال، سایر شرایط می توانند باعث هتروکرومی شوند، از جمله سندرم هورنر و پیبالدیسم.

رنگ چشم شما توسط فعل و انفعالات بین ژن‌های مختلفی که به ارث می‌برید و گاهی اوقات یک جهش تعیین می‌شود. ژنتیک رنگ چشم یک علم پیچیده است که فراتر از رنگ چشم والدین یک کودک است. به عنوان مثال، دو پدر و مادر با چشمان آبی می توانند نوزادی با چشم قهوه ای تولید کنند.

اغلب اوقات، افراد تا آخر عمر رنگ چشم یکسانی دارند. چشمان یک نوزاد چشم آبی ممکن است در سال اول یا حتی چند سال اول تیره شود، اما در غیر این صورت ثابت می ماند.

با این حال، شرایط مختلفی وجود دارد که باعث می شود رنگ چشم فرد تغییر کند. به عنوان مثال، آب مروارید می تواند چشم ها را کدر کند. تغییر در رنگ چشم نیز می تواند از طریق آسیب رخ دهد.

منبع: sciencefocus

227227

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا