اجتماعی

هشدار؛ اگر دهانتان بوی ماهی می‌دهد، به این بیماری مبتلا هستید

بدبویی دهان می تواند عاملی برای خجالت و شرمندگی افراد باشد. بنابراین باید مراقب باشند که این اتفاق برایشان رخ ندهد. گاهی اوقات علائم بد روی دهان و دندان را می توان با رعایت بهداشت دهان بهبود بخشید که شامل مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن منظم دندان ها است اما گاهی اوقات علت ریشه ای در این قضیه وجود دارد که ربطی به بهداشت دهان ندارد. باید بدانید که بعضی از مطالعات نشان می دهد در بعضی از موارد نادر، بد بویی دهان نشان دهنده مشکل جدی در کلیه است. در حقیقت بعضی از متخصصان بر این عقیده هستند که اگر احساس می کنید دهانتان بوی یک چیز خاص می دهد که با مسواک زدن برطرف نمی شود، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید و به بررسی کلیه ها بپردازید اما به نظر شما این وضعیت چه علائمی را با خودش به همراه دارد؟

اگر تنفستان بوی ماهی می دهد، احتمالاً به دلیل نارسایی کلیه است

اگر متوجه شدید که نفس و دهان شما یا عرق و ادرارتان بوی شبیه ماهی فاسد می دهد، احتمالا نشان دهنده نارسایی کلیه است و یک مطالعه جدید این موضوع را تصدیق می کند. این اختلال که به آن سندروم بوی ماهی گفته می شود، به گونه ای است که در آن بدن قادر نیست مواد شیمیایی با بوی قوی را تبدیل به ذراتی کند که بویش خنثی می شود و در نتیجه چنین بوی تندی ایجاد خواهد شد که علت آن عملکرد نامناسب کلیه است.

البته علت های دیگری هم وجود دارد

سندروم بوی ماهی با بهبود کلیه درمان می شود و گزارشاتی در مورد یک مرد ۲۸ ساله وجود دارد که سندروم بوی ماهی اش با پیوند کلیه برطرف شده است. در بعضی از موارد سندروم بوی ماهی به دلیل جهش ژن FMO۳ اتفاق می افتد که علت آن مصرف پروتئین زیاد، بیماری کبد و افزایش باکتری در معده، بهداشت ضعیف، التهاب لثه و غیره است. بعضی از خانم ها ممکن است این مشکل ژنی را داشته باشند که علائمشان در شروع قاعدگی بیشتر می شود. آزمایش های تشخیصی که معمولا از نمونه ادرار است، می تواند به تشخیص علائم این وضعیت کمک کند و علت ریشه ای را پیدا کند.

این وضعیت در موارد نادری اتفاق می افتد

اگر بخواهیم این مسئله را در تاریخ پزشکی بررسی کنیم، اولین مورد ابتلا به سندروم مربوط به سال ۱۹۷۰ است اما بعد از آن فقط چند صد مورد از این افراد در کل جهان دیده شده اند و در نتیجه می توان گفت که این بیماری بسیار نادر است و خود پزشکان هم به اندازه کافی از آن اطلاعاتی ندارند حتی بعضی از پزشکان علائم این بیماری را نمی توانند با بیماری های دیگر مربوط به کلیه تشخیص دهند. به همین دلیل بهتر است که این وضعیت را تا جایی پیگیری کنید که علائم آن به طور کلی از بین برود. متاسفانه با وجود این که علائم نشان دهنده مشکل جدی و خطرناک نیستند اما باز هم نگرانی در مورد آن ها زیاد است. بوی قوی در بدن و منزجر کننده می تواند در جنبه های سبک زندگی فرد، نوع روابطش با دیگران، زندگی اجتماعی و شغلش اثر منفی داشته باشد. بعضی از افراد مبتلا به سندروم بوی ماهی ممکن است دچار مشکلات اجتماعی و افسردگی شوند.

به همین دلیل اگر پزشک به این قضیه مشکوک باشد، اول به صورت مشاوره راهکار هایی را در مورد تغییرات رژیم غذایی برای کاهش علائم در اختیار شما قرار می دهد و در مرحله دوم به ارزیابی دقیق مشکل و برطرف کردن مشکلات روحی که در طول این بیماری ایجاد شده است، می پردازد.

بیشتر بخوانید:

بهترین خوراکی‌ها برای رفع چین و چروک‌ صورت/ ترکیباتی مفید برای سلامت پوست

با خواص و فواید شگفت انگیز «عناب» آشنا شوید

۳۵۲۳۶

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا