سیاسی

پایان ماراتن ثبت‌نام انتخابات مجلس دوازدهم/ چند نفر نام‌نویسی کردند؟

محسن اسلامی، دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور، درباره آمار ثبت‌نام‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: فرصت نام‌نویسی انتخابات مجلس دوازدهم ساعت ۱۸ امروز به پایان رسید و ۲۴۸۲۹ نفر ثبت‌نام قطعی داشتند. امروز ۷۸۵۶ نفر ثبت‌نام خود را نهایی کردند.

سخنگوی ستاد انتخابات درخصوص ترکیب آماری متقاضیان نیز گفت: ۸۸ درصد از داوطلبان را آقایان و ۱۲ درصد را نیز خانم‌ها تشکیل می‌دهند؛ بازه سنی ۳۰ تا ۴۰ سال ۲۸ درصد، ۴۰ تا ۵۰ سال ۳۷ درصد، ۵۰ تا ۶۰ سال ۲۶ درصد و ۶۰ تا ۷۵ سال نیز ۹ درصد از متقاضیان هستند.

اسلامی درباره آمار استان‌های پیشتاز در ثبت‌نام گفت: البرز، تهران، قم، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری، یزد، اصفهان، قزوین، فارس و گلستان در صدر نام‌نویسی‌ها قرار دارند.

وی ادامه داد: ۲۳ درصد از داوطلبان دارای سابقه ایثارگری بوده و ۲ درصد از متقاضیان سابقه نمایندگی از ادوار مجالس نهم به بعد را دارا هستند.

دبیر ستاد انتخابات کشور بیان کرد: طبق جدول زمان‌بندی انتخابات، بررسی صلاحیت‌ها در مراجع پنج‌گانه از همان روز ۲۷ مهرماه که آغاز نام‌نویسی بود شروع شده و بعد از ارسال نتایج به هیئت‌های اجرایی، این هیئت‌ها از ۴ آبان الی ۱۸ آبان به بررسی صلاحیت‌ها می‌پردازند و دیگر فرآیندهای اجرایی انتخابات شکل خواهد گرفت.

اسلامی خاطر نشان کرد: جدول زمان‌بندی انتخابات در اختیار رسانه‌ها قرار دارد؛ ۱۲۱۸ هیئت اجرایی در سراسر کشور شکل گرفته و فرمانداری‌ها در کل کشور در راستای این جدول با هماهنگی با مجموعه‌ی شورای نگهبان کار را به پیش می‌برند.

به گزارش تسنیم، دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

۲۱۹۲۱۹

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا