فرهنگی و هنری

تجلیل از یک عمر فعالیت سیاسی و انقلابی حجتی کرمانی

«شیخ محمد جواد حجتی کرمانی» در سال ۱۳۱۱ خورشیدی در یکی از محلات قدیمی شهر کرمان و در یک خانواده روحانی متولد شد، او نخستین فرزند حجه‌الاسلام حاج میرزا عبدالحسین حجتی کرمانی بود که جدیدالاسلام محسوب می‌شد، او در این باره می‌گوید: «من زرتشتی‌زاده هستم. پدرم در سن ۱۲ سالگی مسلمان می‌شود و بعد می‌رود حوزه و روحانی می‌شود. الان پسرعموهای من زرتشتی هستند. یک کتاب من نوشتم «از آتشکده تا مسجد» حتما بخوانید.»

زندگی در خانواده روحانی بی‌تردید در انتخاب مسیر و شکل گیری روحیات «محمدجواد حجتی» نقش مهمی داشت؛ از این رو به آموختن علوم دینی گرایش پیدا کرد و سال‌ها در کرمان علاوه بر کسب فیض از محضر پدر از دیگر علمای مشهور کرمان همچون: آیت‌الله حاج شیخ‌ علی‌اصغر صالحی کرمانی و آیت‌الله حاج میرزاعلی آقای مهرابی استفاده کرد و سپس به قم عزیمت کرد و از محضر آیات عظام بروجردی، خمینی، طباطبایی و منتظری استفاده کرد.

بیشتر ایام زندگی او تا قبل از انقلاب ایران (۱۳۵۷) در زندان و تبعید گذشت. او در جریان مبارزات مردم ایران و به‌ویژه مردم کرمان در سال‌های ۵۶ و ۵۷ از فعالان مبارزات و ساماندهی حرکات مردمی به شمار می رفت و پس از پیروزی انقلاب ایران (۱۳۵۷) نیز به عنوان اولین امام جمعه کرمان منصوب شد حجتی کرمانی در سال۱۳۵۸ به عنوان نماینده مردم کرمان به مجلس خبرگان قانون اساسی و در سال ۱۳۵۹ از طرف مردم تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافت و در سال۱۳۶۹ نیز از سوی مردم کرمان به عنوان نماینده در مجلس خبرگان رهبری برگزیده شد.

او از نویسندگان مبرزی است که همواره مسایل روز مملکت را اعم از مسایل سیاسی و فرهنگی و اجتماعی با بیانی ساده و قلمی شیوا در مطبوعات مختلف از جمله در روزنامه اطلاعات به رشته تحریر درآورده است. از جمله مقالات مطبوعاتی او می‌توان مقالات کوتاه و گویا یا سلسله مقالات، تحت عنوان همراه با محرمان خلوت انس را نام برد. حجتی کرمانی همچنین علاوه بر این مقالات، آثار دیگری نیز به صورت کتاب تنظیم و تدوین و چاپ کرده است، که از آن جمله به کتاب‌های «جلوه مسیح»، «روابط اجتماعی در اسلام»، «اسرار سقیفه»، «مرزهای ایدئولوژیک»، «از آتشکده تا مسجد» (این مجموعه را در مورد پدرش حاج شیخ عبدالحسین حجتی کرمانی و موضوع گرویدن او از آیین زرتشتی به اسلام و تشیع به رشته تحریر درآورده است.)، «حسین ابن علی علیه السلام حماسه تاریخ»، «از خرداد تا خرداد (ارتش بیست میلیونی چه گفت؟)»، «نامه سرگشاده به آیت الله مصباح یزدی» و ترجمه سه جلد از تفسیر المیزان می‌توان اشاره کرد.

موسسه اطلاعات قصد دارد به پاس یک‌عمر فعالیت سیاسی، انقلابی، فرهنگی و اجتماعی «حجتی کرمانی» روز چهارشنبه (نوزدهم بهمن‌ماه) از ساعت ۹ تا ۱۲ مراسمی در بزرگداشت او برگزار کند.

رونمایی از ۲ کتاب جدید او با عنوان‌های «آموزه‌های راشد: عطر زندان» و «رساله از تقریرات درس خارج امام خمین (ره)» از دیگر برنامه‌های این مراسم است که در سالن همایش موسسه اطلاعات برگزار خواهد شد.

علاوه بر این از ۱۹ تا ۲۱ بهمن‌ماه، نمایشگاه استاد و تصاویر استاد حجتی کرمانی در گالری موسسه اطلاعات از ساعت ۸ تا ۱۸ برقرار است.

تجلیل از یک عمر فعالیت سیاسی و انقلابی حجتی کرمانی

۵۷۵۷

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا