اجتماعی

راهکارهایی برای افزایش تمرکز و نشاط

برای اینکه بتوانید در طول روز با انرژی و نشاط به کارهایتان برسید نخستین نکته این است که سطح «دوپامین»‌ خون‌تان را بالا ببرید.

 

به گزارش ایسنا، روزنامه همشهری در ادامه نوشت: «دوپامین ماده‌ای است که احساسات شما را درباره انگیزش و پاداش کنترل می‌کند و کم و زیاد شدن آن باعث عدم‌ تعادل در سلامت و خلق و خوی‌تان می‌شود. اگر این عدم‌ تعادل دوپامین به درازا بینجامد، بیماری‌های مختلف به‌ سوی شما گسیل می‌شوند. نکته‌ای که نباید آن را فراموش کنید این است که هر چه سن بالاتر می‌رود، توانایی مغز برای جذب دوپامین کاهش پیدا می‌کند اما با رعایت سبک زندگی سالم و عادات درست غذایی و … می‌توانید مطمئن باشید که دوپامین مغزتان به خوبی ترشح می‌شود.

 

نشانه‌های کمبود دوپامین

 

به گزارش سایتک‌دیلی، اگر سطح دوپامین به‌ طور مزمن (یعنی در اغلب اوقات) پایین باشد، ممکن است طیف وسیعی از علائم روحی و جسمی را تجربه کنید. اگر دچار عدم‌ تمرکز و انگیزه، ‌اضطراب، افسردگی، بی‌خوابی، چالش‌های حافظه کوتاه‌مدت، سندروم پای بیقرار، یبوست و گرفتگی مکرر عضلات هستید این موارد می‌تواند نشان‌دهنده سطح پایین دوپامین در مغزتان باشد اما دوپامین بیش از حد هم می‌تواند باعث مشکلاتی همچون اضطراب، بی‌قراری و بی‌خوابی، پرخاشگری و شیدایی شود. اما هنوز بشر نتوانسته هیچ «قرص جادویی» برای افزایش سطح دوپامین در مغز انسان کشف کند با این حال «مرکز مغز آمریکا» پیشنهاد می‌دهد که داشتن خواب کافی، ‌ورزش‌کردن و دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن می‌تواند نیاز به دوپامین را تأمین کند.

 

به اندازه کافی بخوابید: وقتی هفت تا ۹ ساعت خواب شیرینی را که هر شب نیاز دارید، دریافت نکنید، روز بعد گیرنده‌های دوپامین زیادی نخواهید داشت. یک ساعت قبل از خواب چشمان خود را از نور آبی دور کنید (مثلا نور صفحات موبایل و تبلت) و زمانی را برای استراحت خود اختصاص دهید.

 

فعالیت‌های آرامش‌بخش انجام دهید: تنفس عمیق، حرکات کششی یا مدیتیشن به آرامش و حتی بهتر خوابیدن شما کمک قابل توجهی می‌کند. گوش‌دادن به موسیقی و نواهای مورد علاقه‌ شما هم یک روش خوب برای کمک به تولید دوپامین است.

 

حسابی ورزش کنید: انجام تمرینات ورزشی سبب تحریک تولید دوپامین می‌شود و احساس انگیزه بیشتری ایجاد می‌کند؛ تمرینات قدرتی نه‌تنها ماهیچه‌های شما که سیستم عصبی مرکزی را نیز تقویت می‌کند و مقاومت شما را در برابر استرس بهبود می‌بخشد.

 

افزودن غذاهای غنی از پروبیوتیک (باکتری‌های طبیعی و مفید برای بدن) به رژیم غذایی شما برای حمایت از بیوم روده سالم نیز به تعادل تولید دوپامین کمک می‌کند.

 

از چربی‌های اشباع فرار کنید و ویتامین D و چربی‌های امگا ۳ بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

منبع خبرگزاری ایسنا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا